Çift Serpantinli Hızlı Boyler

beta-kazan-cift-serpantinli-hizli-boyer

Çift Serpantinli Hızlı Boyler

Çift serpantinli hızlı boyer, sıcak suyun hazırlanarak depolanması amacıyla kullanılır. Tek ve çift serpantinli olarak üretilen cihazların temiz suyla temas eden tüm yüzeyleri çift kat titanyum katkılı emaye ile kaplandığından elde edilen kulanım suyu bol ve hijyeniktir.Spiral yapıdaki serpantini ile suyu ters akışlı olarak geçiş anında ısıtabildiğinden, bu tip cihazlar “hızlı boyler” olarak adlandırılır.

Çift serpantinli modellerde, serpantinlerden bir tanesi merkezi sıcak su, kızgın su veya buhar devresinden beslenirken, diğeri genellikle güneş kollektörü devresine bağlanır. Bu şekilde birden fazla birincil kaynağın birbirini yedekleyerek veya takviye ederek suyu ısıtması sağlanabilir.Isı kaynağından gelen sıcak su (kalorifer, kızgın su, buhar veya güneş enerjisi) kullanım suyunu istenen sıcaklığa çıkartamayacak derecede düşük olması durumunda elektrik ısıtıcısı ilavesi ile istenen sıcaklık sürekli ve sabit olarak sağlanabilmektedir.

Tüm gövde 50 mm kalınlığında 40 kg/m³ yoğunlukta poliüretan izolasyon ile kaplandığından bekleme ısı kayıpları minimize edilirken, klasik izolasyon malzemelerine göre zamanla özelliğini yitirmez.Cihaz üzerinde; termometre, ısıtıcı açma kapama düğmesi, termostat ve ısıtıcı montaj ağzı standart olarak bulunmaktadır.Depo içerisinde yer alan magnezyum anot ilavesi ile paslanmaya karşı ekstra direnç sağlanarak depo ömrü uzatılmıştır.TS-736 standartlarına göre projelendirilerek imal edilen cihazlar birim fiyat kitabında yer alan 110-610 ve 110-620 pozlarına uygundur.